До 98-ї річниці від дня народження правозахисника Олекси Тихого краєзнавець із Донеччини оприлюднив оцифровані документи дисидента. Серед матеріалів — його особисті листи, судові протоколи, звернення та інші архівні записи.

Про це журналістам Вільного радіо розповів почесний краєзнавець Донеччини Євген Фіалко.

Вперше про Олексу Тихого дослідник почув від друзів у червні 1977 року. Якраз тоді, коли у Дружківці тривав судовий процес, в якому українського дисидента звинувачували в “антирадянській агітації і пропаганді” та у “незаконному зберіганні зброї”.

З документами Тихого Фіалко познайомився у 2005 році під час зйомок фільму “Хочу бути українцем”, коли приїхав до будинку мовознавця.

“Тоді ми виносили речі з кімнати Олекси. Памʼятаю, як підняли диван, а під ним виявили купу старих паперів. Сергій, який допомагав тоді, каже: “Ану, глянь, це, мабуть, цікаво”. Я підійшов і побачив, що серед тих документів були рукописи Тихого. Це справді були важливі матеріали, тому забрав їх з собою”, — розповідає в коментарі Вільному радіо Євген Фіалко.

Ці документи довгий час зберігалися в особистому архіві краєзнавця. Частина матеріалів була надрукована в двотомнику Олекси Тихого, а також в газеті “Наша Дружківка” і журналі “Невідома Дружківка”. До початку повномасштабної війни частину матеріалів вдалося передати до музеїв у Харкові та Івано-Франківську, а також на виставку в Краматорську. Проте значна частина залишилась в Дружківці. 

“Коли почалося вторгнення, архів довелося терміново рятувати. Волонтери допомогли вивезти його в безпечне місце. Зараз усі документи, які я збирав десятиліттями, стали доступними онлайн. Це 456 унікальних артефактів”, — розповідає краєзнавець.

Серед знайденого — листи Олекси Тихого з ув’язнення, чернетки його звернень до влади, судові протоколи ще з 1950-х років.

Створений архів, за словами Фіалко, знадобиться і школярам, і студентам, які захочуть провести дослідження. 

У коментарі Вільному радіо дослідник каже: “Загалом цей архів для всіх, хто хоче думати, хоче розібратися, хто такі українці, звідки їх герої, звідки їх звиття, звідки їх патріотизм. Бо Олекса Тихий, він не такий вже і публічний, не такий вже і відомий, бо все життя прожив в маленькій Дружківці”.

За можливості краєзнавець планує доповнювати архіву, але за згоди Центру міської історії. 

Переглянути оцифровані документи Олекси Тихого можна на сайті Центру міської історії у Львові — за цим посиланням.

Джерело: https://freeradio.com.ua/u-nachalnyka-va-mensha-nizh-u-zastupnyka-iaka-zarplata-u-posadovtsiv-dobropillia/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *